Prawo karne w pigułce, czyli co musi wiedzieć każdy z nas?

Ograniczona znajomość prawa szkodzi i może powodować wiele poważnych skutków dla każdego z nas. Żadna osoba nie wytłumaczy się brakiem znajomości aktualnych przepisów czy konsekwencji łamania przepisów. To bez znaczenia, czy przestępstwo popełniono czy z premedytacją, odpowiedzialność poniesie każdy.

Prawo karne – jakie są konsekwencje działania niezgodnego z prawem?

Kiedy decydujemy się na instynktowne działania, nierzadko nie zastanawiamy się nad tym, czy nasze czyny są zgodne z prawem, a to może przyczynić się do poważnych konsekwencji i problemów. Wykroczenia i przestępstwa zdarzają się między innymi pracownikom i pracodawcom, a w przypadku drugiej grupy mówimy głównie o niedopatrzeniach skarbowych. Jeżeli przyjdzie nam odpowiedzieć za swoje zaniedbania bądź błędy, konieczna będzie pomoc specjalisty z dziedziny prawa. Aby zawęzić poszukiwania do swojego regionu, trzeba wpisać w Google np. prawnik Warszawa czy adwokat prawo karne Łódź. Ta dziedzina prawa wyróżnia się restrykcyjnymi przepisami postępowania określonymi przez ustawę. Dowiadujemy się, że, każde postępowanie łamiące prawo i wyszczególnione w kodeksie będą traktowane jak przestępstwo oraz mają podlegać pod przepisy prawa karnego procesowego. W efekcie, za czyny karalne czekać nas będzie określona kara (tyczy się to zarówno sytuacji przekroczenia, jak i naruszenia prawa).

Prawo karne – kiedy nas nie dotyczy?

Postępowanie w sądzie przeciwko podejrzewanemu o złamanie prawa jest wszczynane wyłącznie jeśli konkretne przesłanki procesowe będą spełnione. Brak informacji o danym wykroczeniu i przewidywanej kary w przepisach kodeksu powoduje, iż oskarżony uchroni się od wymierzenia kary za popełnione czyny.

nietykalność związana z immunitetem