Dom

Sekrety dopasowania pościeli do wzrostu i wieku

Wiadomo, że dorośli spędzają we śnie niemal 1/3 swojego życia. Tymczasem w wieku rozwojowym, najbardziej w pierwszych czterech latach człowiek spędza z zamkniętymi oczyma jeszcze dłużej. Należy zadbać o chwile z relaksem dzięki pościeli – prześcieradła, poduszki, również łóżko będą mieć wpływ na jakość snu. Prześcieradła i cała pościel mogą również być częścią wystroju dziecięcego pokoju. Jak wybrać najważniejsze elementy, żeby właściwie pełniły swoje role?

Różki dla niemowlaków – trafione już od pierwszych dni

Maluszki trzeba wkładać w stylowe i funkcjonalne różki niemowlęce bądź beciki z wysokiej jakości perskiej bawełny, także z uzupłnieniem miłej w dotyku tkaniny Minky. Ich przeznaczeniem jest opcja starannego owijania maluszków – zaróno noworodków, jak i niemowląt, a rozłożone przejmą zadanie podłoża do radosnej pasji baraszkowania.

Zabezpieczenie maluszka rożkiem lub becikiem zapewnia przytulność i bezpieczeństwo podobne do środowiska w łonie matki. W milutkiej osłonie maluszek poczuje się dobrze, dzięki czemu głęboko i zdrowo zaśnie.

Jakie wymiary pościeli dla dziecka?

Wymiary wszytskich elementów zestawu pościelowego to boól głowy rodziców i opiekunów, ale opłaca się je ustalić, by dobrać właściwe poszewki do poduszek i kołdry. Długość z szerokością w cm tworzą niezbędną wiedzę, którą warto posiąść idąc do sklepu. Rozmiar kołdry powinien odpowiadać wymiarom bielizny. Warto zmierzyć materac, dlatego że długość kołdry winna zgadzać się z jego rozmiarem, natomiast szerokość może być nieco większa, co umożliwi pełne jego zakrycie.

W pierwszych pięciu latach przyjmuje się najczęściej wymiary 100cm x 135 cm (100 x 140) albo 60 cm x 100 cm (60 x 1200 cm) plus mała poducha 40 x 60 cm. Dla wygodnego snu malucha tego typu zestaw okaże się w sam raz.

Dla dzieci nieco starszych, a więc w przedziale wieku 5-10 lat włąściwa będzie kołdra o wymiarach 140×200 cm oraz poduszka 70 x 80 cm.

160-200 cm kołder oraz poduszki 70×80 cm (najlepiej dwie) są kompletem akurat dla młodych ludzi, którzy zaczynają okres dorastania. Warto również sugerować się budową ciała dziecka, np. jego wzrostem. Osoba plus 160 cm może potrzebowała pościeli, której rozmiar jest większy o nawet 200 cm. Duży tapczan i komplet pościeli mogą posłużyć nawet przez kilka lat.

Wymiar prześcieradła

Zbyt małe prześcieradła niż powierzchnia materaca będą się rolować i marszczyć. Odpowiednio dobrane nie zsuną się i nie spadną, nie powstaną na nich nierówności obniżające jakość spania. Dobrym wyborem dla dzieci okażą się prześcieradła z gumką dopasowane do wymiarów materaca. Dzięki nim maluch będzie wygodnie spał, ponieważ ten produkt da się prosto założyć tak, aby nie ściągał się na łóżeczku w trakcie spania.