Mleko kozie – co sprawia, że jest najzdrowsze wśród nabiału?

Mleko od kozy nie jest tak chętnie wybierane jak mleko od krowy. Tymczasem jest to świetne źródło białka i jest o wiele lepiej trawione oraz tolerowane przez ludzki organizm. Ponadto, kozie mleko w proszku, a także mleko w płynie dostarcza organizmowi ogromną dawkę mikroelementów i witamin. To przecież w nim znajduje się największa ilość wapnia. Stało się ono składnikiem wykorzystywanym też przez producentów kosmetyków. Co sprawia, że mleko od kozy uznaje się za najzdrowsze wśród nabiału?

Wartości odżywcze mleka koziego w proszku i w płynie

Pomimo minimalnej różnicy pod względem składu oraz właściwości, to nie mleko krowie, ale mleko od kozy znalazło się w gronie najbardziej wartościowego i najzdrowszego nabiału. Przyczynia się do tego głównie rodzaj zawartych w mleku białek kazeinowych oraz serwatkowych. Co ciekawe, te pierwsze wykazują silne działanie alergizujące, dlatego niekorzystnie oddziałują na układ pokarmowy.

Zarówno kozie mleko w proszku, jak i świeże mleko, są złożone głównie z białek serwatkowych, przez co są dobrze tolerowane przez organizm człowieka. Porównując krowie mleko z mlekiem kozim, to pierwsze zawiera w przybliżeniu 20% tego rodzaju białek, a kozie aż 40 procent.

Dodatkowo, tłuszcze będące w składzie mleka koziego są dużo szybciej trawione oraz lepiej wchłaniane od tych pochodzących z krowiego mleka. Jest tak z powodu mniejszego rozmiaru kuleczek tłuszczowych, jak również krótszych łańcuchów kwasów tłuszczowych.

W składzie mleka znajdują się też węglowodany, czyli np. laktoza, która również jest popularnym alergenem. Z tego powodu każdy, kto cierpi na nietolerancje laktozy powinien ograniczyć jego spożycie. W składzie mleka koziego jest również sporo cennych składników, to witaminy C, E, B12, PP i D, a dodatkowo kwas foliowy, cynk, fosfor, mangan, miedź, potas, selen, sód, wapń oraz żelazo.

Jakie właściwości i działanie ma kozie mleko?

Wprawdzie mleko kozie jest dość tłustym i kalorycznym nabiałem, jednak mimo wszystko ludzki układ trawienny potrafi sobie z tym poradzić, można by wręcz powiedzieć, że lepiej niż z mlekiem od krowy. Ogromne ilości cennych składników powoduje, że jest to napój, który ma wyjątkowo korzystny wpływ na zdrowie:
• chroni przed zachorowaniem na nowotwory
• wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi
• zmniejsza ryzyko pojawienia się niedokrwistości
• działa ochronnie na serce
• zwiększa wchłanianie miedzi oraz żelaza
• przeciwdziała rozwojowi osteoporozy
• przyczynia się do lepszej mineralizacji kości u dzieci
Warto podkreślić, iż kozie mleko ma korzystny wpływ też na urodę, przez co jest chętnie stosowane w przemyśle kosmetycznym. Rekomenduje się dodawać je do kąpieli lub tworzyć na jego bazie maseczki. Ten składnik głęboko nawilża skórę, a także wygładza ją i rozjaśnia.