Dom

To jest potrzebne do wyboru przetwornicy samochodowej

Jako wyposażenie samochodu doskonale sprawdza się przetwornica napięcia – szczególnie przed dłuższą trasą czy wyjazdem na wakacje. Dzięki temu sprzętowi przygotujesz auto do uruchomienia w nim przydatnego sprzętu na prąd, któremu należy dostarczyć podłączenia takiego jak gospodarstwie domowym. Dzieje się tak po wytworzeniu prądu 230 V, tego samego, które płynie w domowym kontakcie. Przed decyzją mogą pojawić się rozmaite pytania. Czy przetwornica samochodowa 2000W jest lepsza od wersji 1000 W?. Które argumenty przemawiają za tym pierwszym rodzajem?

Wszystkie zadania przetwornic samochodowych – ogólna charakterystyka

Aby dokonać odpowiedniego wyboru, powinniśmy przyjrzeć się dostępnym rodzajom, wśród których przyjmuje się podział z konkretnymi kryteriami:
1. Elektryczne IPS – wytwarzają na końcu tzw. sinusoidę modyfikowaną. Jest to napięcie przemienne cechujące się prostokątnym przebiegiem, którego wartość skuteczna jest identyczna, jak wartość skuteczna przebiegu sinusoidalnego, zachodzący w sieci energetycznej. Ten typ znajduje swoje przeznaczenie w dostarczaniu zasilania do sprzętu obciążonego rezystancyjnie, a także sprzętu elektronicznego. IPS okaże się użyteczny do podłączenia telefonów, nawigacji , uruchamiania komputerów, a także oglądania telewizora (jednakże z zagrożeniem powstających przerywań dźwięku i obrazu).
2. Sinusoidalne (sinus) – wytwarzają na wyjściu napięcie przemienne o przebiegu sinusoidalnym, tak samo jak z napięciem w domowych gniazdkach. Za sprawą podobnych sprzętów przy pomocy zasilania w aucie da się uruchomić większość urządzeń z silnikami elektrycznymi i transformatorami. Dzięki temu typowi na kempingu zmotoryzowany turysta da radę użyć lodówki, zaparzyć małą czarną z ekspresu, a także uruchomić ekstra wentylację. Nie ma też ograniczeń, by obsłużyć wszystkie rodzaje sprzętów, do których wykorzystuje się przetwornicę IPS. Wydaje się ona uniwersalna i zapewnia duży wybór.

Przetwornica samochodowa 2000 W czy może 1000 W – jak określić odpowiednią moc?

Dostępne przetwornice są określane przez 2 rodzaje mocy: moc znamionową i moc maksymalną. Pierwsza z nich bywa nazywana także mocą przewidzianą do poboru ciągłego. Druga za to otrzymywana jest na krótko oraz przewidziana dla podwyższonego pobierania mocy podczas uruchamiania urządzeń elektrycznych. Zasada, którą najlepiej się kierować przy dobraniu przetwornicy, jest dość czytelna: sprzęt pobierający prąd powinien wykazać moc słabszą niż 85% jej wartości znamionowej. Jeśli akumulator w samochodzie musi wystarczyć na czajnik elektryczny 1600-watowy (są też sprzęty o wyższej mocy), niezbędna okaże się przetwornica samochodowa 2000 W. Widać zatem, że 2000 W to minimum przyzwoitości dla przetwornicy, a wymagający użytkownicy mogą zainteresować się wersją o mocy 4 tys. W.