Co trzeba wiedzieć o hemoroidach, by się im nie dać?

Przypominając o hemoroidach mamy przed sobą dolegliwość, która nieleczona może skończyć się pod skalpelem chirurgicznym. W większości przypadków nasilające się objawy są wynikiem zaniedbania aktywności ruchowej i zaniedbań w żywieniu. Co pomaga zwalczyć to schorzenie i co począć, żeby pomóc sobie szybko i skutecznie?

Skąd się biorą hemoroidy?

To małe poduszeczkowate guzki na naczyniach zlokalizowane w odbycie, które przy oddawanu stolca przyciskane są do ścianek jelita grubego. Fizjologicznie sprawne ścianki pełnią funkcję uszczelnienia, ale ulegające zdeformowaniu mogą brzęknąć i grożą dysfunkcją okolic odbytu. Najczęściej towarzyszy temu wypływ z naczyń z wydzieliną z jelit, dlatego że guzki naczynioe są przesuwane na zewnątrz podczas wypróżniania.

Wyraźnych symptomów na pewno nie przegapisz…

Niełatwo nie zauważyć i nie odczuć, że coś jest nie tak. Mocne pieczenie i swędzenie, a także efekt ostrego parcia powstają podczas oddawania stolca. Zazwyczaj nadchodzi również ból biorący się z epizodu zakrzepowego i nasileniu stanu zapalnego.

Skąd się biorą hemoroidy i czy da się z nimi zrobić porządek?

Siedzenie w fotelu i niedobór ruchu na zewnątrz to pierwszy krok do nabawienia hemoroidów. Co ciekawe – takie sporty, jak rowery, jazda konna czy biegi na dłuższych dystansach generują sprzyjające okoliczności do postępujących zmian w naczyniach. Innym sprzymierzeńcem żylaków odbytu są codzienne, utrzymujące się komplikacje z zatwardzeniem. Dzieje się tak dlatego, że obstrukcje zaczynają się podwyższonym parciem przy defekacji.

Jak pozbyć się hemoroidów?

Po piersze – należy zadbać o odpowiedni tryb życia. Poprawa osobistej kondycji fizycznej oraz małą rewolucja w jedzeniu (np. rezygnacja z czekolady i dużo warzyw). Powstawaniu żylaków w okolicy intymnej sekundują używki, więc trzeba odstawić lub zmniejszyć ilość alkoholu czy kawy. Pamiętaj, by dbać o organizm, co da spożycie ok. 2 dużych butelek wody na dobę. Kontroluj skoki wagi i częściej wstań z siedzenia. Zaleca się także regularne załatwianie się, ponieważ wstrzymywanie parcia bez powodu może prowadzić do dokuczliwych zatwardzeń.

Nie tylko zapobieganie – ważne jest leczenie

Jeżeli zawodzi zapobieganie, trzeba wykorzystać środki zaradcze przy wystąpieniu objawów. Bez większego zachodu można nabyć czopki propolisowe, kremy i maści, które likwidują swędzenie i bolesność. Gdy hemoroidy są większe i nawracające, rozwiązanie przyniosą poważniejsze kroki. Są to różne zabiegi np. obkurczanie lasrem, mrożenie, a w cięższych sytuacjach chirurgiczne usunięcie żylaków odbytu.