Czerpanie przyjemności z sauny nie musi być tylko dla milionerów. Jak się okazuje pomysł ten nie skutkuje niewyobrażalnymi kosztami i nie jest związany z posiadaniem dużej, dodatkowej przestrzeni w lokalu lub na posesji I ty możesz zdecydować się na osobistą saunę, w przypadku gdy myślisz o jej relaksujących właściwościach. Co należy mieć na celowniku, decydując się na prywatną saunę? Co pewne jeszcze przed samą inwestycją: najlepszy do osłonięcia będzie ręcznik 140×70!
Pamiętaj o tym przed zakupem własnej sauny
Zdecydowanie powinieneś przemyśleć kilka spraw
Jak wybrać odpowiednią lokalizację sauny? Powszechne wyobrażenia kojarzą saunę z pomieszczeniami w dużych, publicznych budynkach, z rozmiarami na wiele osób. Tak naprawdę sauna nie zajmuje dużo miejsca, a nawet może się zmieścić w M-3 w bloku, choćby w większej łazience. Instalacja sauny w łazience daje taki handicap, że tuż po zażyciu kąpieli parowej uda się natychmiast wziąć zimny prysznic. Jeśli masz dom, możesz wybudować pomieszczenie sauny na swojej posesji. Wtedy pamiętaj o doprowadzeniu zimnej wody, która jest czymś niezbędnym podczas zażywania kąpieli parowej.
Montowanie sauny.
Współczesne sauny do użytku prywatnego posiadają w specyfikacji grzałki na prąd. W związku z tym przed montażem sauny powinno się zadbać o przeciągnięcie instalacji , do której będzie podłączona. Poza tym do tego miejsca powinna dochodzić instalacja wod-kan, a poza tym urządzenia do wentylacji – na pewno znajdzie się mnóstwo pary wodnej do odprowadzenia na zewnątrz. W przypadku gdy założysz saunę wewnątrz mieszkania, powinieneś o to starannie zadbać.
Ile to kosztuje? Koszty saun zależą od modeli, rozmiarów, profilu energetycznego oraz akcesoriów. Od 4000 do 5000 kosztują najmniejsze wersje do domowego użytku, czyli mniej więcej wartość dużego telewizora średniej klasy. Jak w każdym przypadku, także sauny mogą kosztować nawet kilka razy więcej – to przyszły użytkownik musi zaplanować, ile może przeznaczyć na to urządzenie.
Sauna – nie taki diabeł straszny, jak go malują
Od setek lat sauna jest cenionym środkiem relaksu ducha i ciała po dniu wypełnionym wysiłkiem i wieloma wyzwaniami. Sauna to także idealny sposób na poprawę nadszarpniętej kondycji, uodpornianie swojego organizmu oraz nową energię dla każdej komórki. Najlepszą porą na zabiegi w saunie będzie zimniejsza część roku, gdy na dworze obniża się temperatura i niesprzyjająca pogoda zniechęca do uprawiania jakichkolwiek form aktywności. Dzięki saunie można rozgrzać organizm i dokładnie pozbyć się groźnych zanieczyszczeń. Przyjemne sesje w saunie nie tylko odprężą organizm, ale także w pozytywny sposób poprawią sprawność. To szczególnie istotne pod naszą szerokością geograficzną, gdzie ograniczona ilość światła słonecznego i krótki dzień powodują, że człowiek poszukuje dodatkowego źródła energii.