Najmłodsi nudzą się zdecydowanie zbyt często…

To powszechny obrazek – dzieci wchodzą nam na głowę, a my nie mamy pomysłu, czym je zająć, aby odpocząć po całym dniu poza domem. Jeżeli marzymy o odpoczynku, chcemy, by znalazł się w naszych czterech ścianach ktoś tak niezastąpiony jak dziadkowie. A może bez wsparcia oczekuje nas kompletny niedobór pomysłów? Być może rozwiązanie jest prostsze, niż nam się wydaje.

Co zrobić, gdy pociecha oczekuje czegoś innego?

Dawno przeszły już lata, kiedy do fascynującej zabawy wystarczył trzepak lub kawałek placu do piłki. O czytaniu możemy już dawno zapomnieć. Należy tego żałować, ale dzieci bez pomysłu na działanie nierzadko nie są zorientowane na współpracę z innymi dziećmi. Maluszek okazuje się najczęściej marudny, płacze, nierzadko staje się agresywny, a to siłą rzeczy szybko przechodzi na rodziców i może skończyć się prawdziwą awanturą. Czy udaje się coś na to poradzić?

Jakie zajęcia mu wymyślać?

Mimo że nie każda zabawa znajdzie uznanie w oczach najmłodszych członków rodziny, ogromna ilość pomysłów pozostawia nadzieję, że ostatecznie odkryjemy te odpowiednie. Na pierwszy ogień podejmijmy wymianę doświadczeń z napotkanymi rodzicami dzieci podczas spacerów lub na forach dyskusyjnych. Kolejnym rozwiązaniem do zastosowania w pierwszym rzucie, są planszówki (można je na początku wypożyczyć w przedszkolu, by sprawdzić zaciekawienie konkretnymi pozycjami przez twoje dziecko). Wymagająca skupienia gra może nie zadziałać, toteż miejmy na uwadze skorzystanie z największej bazy konceptów, czyli internetu. Warto wprowadzić do przeglądarki wyrażenie „animacje dla dzieci pomysły” – dowolny rezultat przyniesie nam szanse zapoznania się z wieloma pomysłami oryginalnych zabaw i zajęć dla dzieci oraz młodzieży w różnym wieku.

Poszukiwani towarzysze zabaw

Znacznie prościej zadbać o zaangażowanie dziecka, gdy posiada ono jakieś rodzeństwo, bo wbrew pozorom im liczniejsze grono milusińskich, tym łatwiej znaleźć listę atrakcyjnych rozrywek. Idealnie przy większej ilości dzieci doskonale wypadną rozmaite ściganki i tory przeszkód, np. wyścigi w parach z balonami z wodą albo z jajkiem na łyżce (lepiej je wymienić na piłeczkę ping-pongową). Zwycięstwo będzie należeć do tej pary, która przekroczy linię mety bez zniszczonego zestawu. Odmian podobnych zabaw mamy do dyspozycji bardzo dużo – każdą bez trudu namierzymy w internecie.