Niekorzystnie wpływające na organizm metale ciężkie to jedne z najbardziej szkodliwych substancji dla kondycji człowieka. Ich nadmiar w organizmie człowieka wywołuje wiele stanów chorobowych o podłożu autoimmunologicznym, nowotworów i uczuleń o ciężkim przebiegu, na co wpływa rozregulowanie systemu odpornościowego lub zjawiska mutacji DNA. Co gorsza, np. rtęć czy miedź określane są jako czynniki niebezpieczne – chemiczne, które są obecne w pokarmie – ich stężenie jest zależne od kondycji środowiska. Jak potwierdzić zagrożenie tymi substancjami tkwiącymi w pożywieniu? Czym jest soeks ecovisor f4?
Zanieczyszczenie metalami ciężkimi w jedzeniu
Metale ciężkie są przyczyną licznych zatruć długotrwałych i nagłych. Epizody pojawiające się gwałtownie mogą być spowodowane przez takie pierwiastki jak astat, rtęć czy miedź. Bywa, że dopiero po jakimś czasie ujawniają się schorzenia przewlekłe, przez cały okres inkubacji przyjmując utajoną formę. Jak wpływają na organizmy żywe te substancje? Miedź, rtęć i inne metale naruszają ciąg reakcji z aminokwasami oraz zakłócają wydatkowanie energii. Naddatek metali ciężkich w bezpośrednim otoczeniu może doprowadzić do masowego wzrostu umieralności na nowotwory. Naskórek, drogi oddechowe i układ trawienny są miejscami, przez które metale ciężkie trafiają do organizmu. U człowieka kumulacja tych cząstek odbywa się w dużym stopniu w obrębie narządów, odpowiedzialnych za detoksykację, czyli eliminację metalu, a więc wątroby i nerek. Jeśli szukać dalej, częstokroć stwierdza się gromadzenie się metali ciężkich w układach mięśniowym, kostnym i nerwowym. Jak widać, elementarną profilaktyką może być określenie wartości liczbowej, gdy wchłaniamy sporo metali ciężkich w jedzeniu w ścisłym przedziale czasu. Nauka w tym celu stworzyła indeks PTWI, sprawdzający postęp pochłaniania metali w 7 dni.
Pierwiastki, na które powinno się uważać
Wiele osób nie ufa zawartości opisu artykułów spożywczych i samemu usiłuje dociec tego, czym oznacza się dany produkt. Dobrym pomysłem okazuje się zastosowanie testera żywności – soeks ecovisor f4. Jednakże osoby, które nie są zainteresowane tym sprzętem, a wolą wiedzieć coś o metalach ciężkich w swoim menu, muszą uwzględnić, że do zestawu groźnych pierwiastków zaliczają się:
Ołów – może występować w warzywach (seler, marchew, burak), mięsie wieprzowym, podrobach (wątroba!) i sztucznie dosładzanych napojach.
Kadm – to możliwy „dodatek” do produktów mącznych, kasz i ryżu, poza tym grzybów i czekolady.
Rtęć – ten pierwiastek znajdziemy w kilkunastu gatunkach ryb, np. gardłoszu, mieczniku, węgorzu czy łupaczu, małżach, krabach i głowonogach, ewentualnie w przetworach rybnych.
You may also like
-
Kuchenne eksperymenty – jak nowinki technologiczne mogą odmienić twoje gotowanie?
-
Podróż ku sobie – medytacja w otoczeniu przyrody jako metoda redukcji stresu
-
Mleko kozie – co sprawia, że jest najzdrowsze wśród nabiału?
-
Karnozyna jako „zamiatacz” kwasu mlekowego – czy opłaci się ją włączyć do suplementacji?
-
Postaw na odpowiednie przygotowanie do kąpieli słonecznych